0342 326 5009
Sosyal Medya Hesaplarımız

Zeytinyağı Üretimi ve İhracatı

23 Kasım 2017
408 kez görüntülendi
Zeytinyağı Üretimi ve İhracatı

Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan ve uzun, sağlıklı bir yaşamın sırrı olarak kabul edilen zeytinyağı ülkemizde de yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Türkiye’nin zeytin üretiminde hatırı sayılır bir kotaya sahip olması bu alanda söz sahibi olmasını sağlamaktadır. Zaten dünya genelinde zeytin üretiminin yüzde 90 gibi büyük bir bölümü Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Türkiye toplam zeytin üretimi sıralamasında İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın arkasından dördüncü sırada bulunmaktadır. Aynı şekilde zeytinyağı üretimi konusunda da Türkiye önemli üreticiler arasında bulunmakta ve sektörün güçlü oyuncuları arasında ki konumunu korumaktadır.

Türkiye’de Zeytin Üretim Miktarı ve Zeytin Üretim Alanları

Türkiye zeytin yetiştiriciliği konusunda oldukça müsait bir iklime sahip olmakla beraber bu alanda üretim yapan 320 bin kadar aile işletmesi bulunmaktadır. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı ile Marmarabirlik Zeytin sektörün en büyük üreticileri arasında yer alırken üretilen zeytinlerin büyük bir bölümü zeytinyağı üretiminde kullanılmaktadır. Ülkemizde geçen sene sofralık kullanıma uygun olarak 400 ton zeytin hasadı gerçekleştirilirken 1 milyon 300 tonluk ise zeytinyağı üretiminde kullanılmak üzere zeytin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu üretim kapasitesini daha da yukarı çekmek isteyen Türkiye’de zeytin ağacı sayısının arttırılması zorunlu görülürken aynı zamanda zeytinyağı ihracatı rakamlarının arttırılması amacı ile de devletin üreticilere daha fazla teşvik ve destek vermesi gerekiyor.

Zeytinyağı Üretimi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de üretilen zeytinlerin büyük bir bölümü zeytinyağı üretimi için kullanılmakta olup ülkemizde zeytinyağı üretimi yapan çok sayıda büyüklü küçüklü işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerin yine büyük bir bölümü iç piyasaya çalışırken dış piyasaya satış yapan ihracat firmaları da bulunmaktadır. Hasat zamanında ya da hasattan hemen önce toplanan zeytinler bu amaçla kurulan büyük fabrikalara götürülmekte ve burada ayıklama ile yıkama işlemlerinden geçirildikten sonra  sıkıma hazır hale getirilir.

İkinci aşamada sıkıma hazır hale getirilen zeytinler tekerlek ya da pres yöntemi kullanılarak ezilir ve hamur haline getirilir. İçerisine yavaş yavaş su eklenen zeytin hamuru yoğrulur.  Zeytinin cinsine bağlı olarak en az 20 en fazla 40 dakikalık yoğrulma işlemine tabi tutulan ezilmiş zeytinler özel yöntemler kullanılarak hamurun suyu çıkarılır. Elde edilen su yine özel bir işlemden geçirilir ve su ile zeytinyağı ayrıştırılır. Elde edilen zeytinyağı tercihe bağlı olarak yine farklı işlemlerden geçirilir ve satışa hazır hale getirilir.

Hamurdan arta kalan posanın sıkılarak çıkarılan zeytinyağı ise sanayide kullanılır ve prina yağı olarak isimlendirilir. Zeytin hamuru elde edildikten sonra yapılan işlemlere göre değişmekle beraber farklı zeytinyağı üretimleri de yapılabilmektedir. Örneğin içerisinden zeytinyağı çıkarılacak olan su ve ezilen zeytin ile elde edilen karışımı belirlenen derecede ısıtmak sureti ile yapılan zeytinyağı üretimine soğuk sıkım zeytinyağı adı verilmektedir.

Üretilen Zeytin Yağı Nasıl Satılır?

Zeytinyağı sahip olduğu kalitesine bağlı olarak oldukça talep gören bir üründür. Özellikle de zeytin üretiminin son derece düşük olduğu ülkelerde zeytinyağına olan talep son derece yüksektir ve Türkiye bu ülkelere zeytinyağı ihracatı ile satışta bulunmaktadır. Şahinzade Dış Ticaret ailesi olarak 20 yıla aşkın yıldır sektörde bu alanda öncülük etmeye devam etmekte, ürettiğimiz yüksek kaliteli zeytinyağı ürünlerimizi farklı ülkelere satışlarını gerçekleştirmeyiz. Ürün gamımız içerisinde natürel birinci zeytinyağı, natürel sızma zeytinyağı erken hasat soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı normal hasat soğuk sıkım ve natürel sızma zeytinyağı seçenekleri bulunmaktadır. Gaziantep’ten tüm dünyaya açılan kapı olma görevini üstlenen şirketimiz iç piyasada da kaliteden taviz vermeyen değerli müşterilerimize büyük bir gururla hizmet vermeyi sürdürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?