0342 326 5009
Sosyal Medya Hesaplarımız
21 Kasım 2017
267 kez görüntülendi
Helva

Helva

Orta Doğu mutfak kültürünün vazgeçilmez değerlerinden biri olan Helva aynı şekilde Türk mutfak kültürünün de vazgeçilmez bir parçasıdır. Her yörenin kendisine has bir helva türü olup aynı helvanın bölgelere göre değişen farklı yapım çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir ve yoğun olarak tercih edilir. Osmanlı mutfağının günümüze taşınan en değerli miraslarından biri olan helvanın ismi 19. yüzyılın sonlarına kadar halva olarak anılmış daha sonraları ise halk arasında yumuşatılarak isim helva olarak anılmaya başlanmıştır.

Evde yapılan pek çok helva türü bulunmakta olup helva üretimi yapan pek çok markada bulunmaktadır. Su ve şekerin uzun süre kaynatılması, limon tuzu ile kestirme yapılması, şekerin doğru ayarlanması ve malzemenin sürekli olarak karıştırılmasının gerekmesi bu tatlıyı doğru şekilde evde yapmayı zorlaştırmakta, hazır olarak satın alınan helvanın tadının evde yakalanmasını imkânsız hale getirmektedir. Üretilen helvanın büyük bir bölümü iç piyasaya sunulmakta olup dış piyasaya satılan miktarda oldukça ciddidir.

Helva ihracatı konusunda açıklanan rakamlar bu gelişmeyi açıkça ortaya koyarken bu lezzetin farklı ülkelerde yeni yeni keşfedilmeye başlanması da bu rakamların artışını da desteklemektedir. Helvanın çok sayıda faydası bulunmakta olup enerji kaynağının yüksek olması ve kalsiyum yönünden zengin olması nedeni ile çocukların bol bol tüketmesi önerilmektedir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edildiği için tatlı krizi yaşayan çocukların bu krizlerinde sağlıksız çikolatalar ve tatlılar tüketmeleri yerine bu sağlıklı tatlıyı tüketmeleri önerilmektedir. Helvanın faydaları ve yararından dolayı günlük olarak tüketmeleri önerilir.

İçerisinde tahin barındırdığı için E vitamini yönünden zengindir ve hücre yenilenmesini destekler. Mideyi rahatlatması ve uzun süreli tokluk hissi vermesi en çok bilinen faydaları arasında yer almakla beraber bunun yanı sıra balgam sökmesi, yüksek enerji sağlaması, kalsiyum ve B vitamini yönünden zengin olması gibi çok sayıda da faydası bulunmaktadır. Şahinzade Dış Ticaret olarak şekerlemeler kategorisinde yer alan helva kategorimiz için farklı seçenekler sunarken yapmış olduğumuz yüksek ihracat rakamlarımız ile de Türk ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?