0342 326 5009
Sosyal Medya Hesaplarımız

Toptan Kuruyemiş Satışı ve İhracatı

23 Kasım 2017
843 kez görüntülendi
Toptan Kuruyemiş Satışı ve İhracatı

Toptan Kuruyemiş Nereden Alınır?

Türkiye sahip olduğu iklimi dolayısı ile tam bir kuruyemiş cenneti olarak kabul edilirken ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen çok sayıda kuruyemiş türü bulunmaktadır. Sahip olduğu tarımsal toprakları etkin bir biçimde kullanamamasına rağmen Türkiye yine de iklim koşullarının elverişli olması sayesinde bu alanda farklı pek çok kuruyemişin üretimini gerçekleştirebilmektedir. Üretilen kuruyemişlerin büyük bir bölümü dış ülkelere ihraç edilirken iç piyasada da oldukça yoğun bir tüketim söz konusudur. Özellikle de Antep fıstığı, fındık, badem ve ceviz gibi sağlık açısından yararlı olan kuruyemişlerin fiyatları yüksek olmasına rağmen piyasada yapılan toplam satış rakamları son derece yüksektir. Peki, toptan kuruyemiş nereden alınır?

Toptan Kuruyemiş Fiyatları Daha Mı Uygun Olur?

Aslında toptan alışverişin ana mantığı fiyatların satıcılar tarafından perakende satışlara oranla çok daha düşük ve uygun tutulmasıdır. Kuruyemiş fiyatları kıyaslandığında perakende fiyatlara göre toptan fiyatların oldukça uygun tutulduğu da dikkat çekmektedir. Özellikle de ihracata yönelik üretim ve satış hizmeti veren firmalar piyasaya göre daha uygun fiyatlar sunarken önemli olan aynı kalitedeki ürünlerin fiyatlarını kıyaslamak olmalıdır. Çünkü piyasada satış yapan çok sayıda firma bulunmakla beraber kuruyemişin farklı kaliteye sahip olarak üretilebilir bir yiyecek olduğu da unutulmamalıdır. En basit örnek ile Antep fıstığının Siirt üretimi ile Gaziantep üretimi arasında bariz bir fiyat farkı olduğu örneği verilebilir.

Toptan kuruyemiş almak isteyen kişilerin İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük illerimizde kurulan Gıda Sanayi Siteleri ve Kuru Yemiş toptan mağazalarını ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Yine internet üzerinden de bu alandan hizmet alınması mümkündür. Ancak karar verirken gerek uzun yıllardır sektörde bulunması gerekse de güvenilir referans verebilecek şirketlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Şahinzade Dış Ticaret bu alanda Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri olmakla beraber kuruyemiş ihracatı konusunda sektörün bugün en yüksek ihracat rakamına sahip olan şirketlerinden biri olarak ta öne çıkmayı başarmaktadır.

Kuruyemişin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Ne yazık ki sahtekarlığa son derece açık olan kuruyemiş türevlerinde alımda bulunurken bu nedenle son derece dikkatli olunmalıdır. Şahinzade tarafından üretilen ve satışı gerçekleştirilen her kuruyemiş şirket güvencemiz altında sizlere ulaştırılmakta olup kalite testimizden geçmeyen hiçbir ürünün sevkiyatı asla gerçekleştirilmemektedir. Ne yazık ki bu alanda bariz sahtekarlıklar yapıldığı için en kaliteli kuruyemişi almak için önceliğiniz bilindik ve köklü şirketlerden alışveriş yapmak olmalıdır.

Çerez ile karıştırılmaması gereken kuruyemiş ürünleri mutfak dışında her yerde muhafaza edilebilir ürünlerdir ve rutubetten korunduğu takdirde uzun süre tazeliğini muhafaza eder. Başta Antep Fıstığı olmak üzere pahalı olan ürünlerde sahtekârlığın daha fazla yapıldığı dikkat çekerken Antep fıstıklarında Antep fıstık içi boz, Antep fıstık içi neverdi, kırmızı kabuklu Antep fıstık ve kavrulmuş Antep fıstık gibi farklı seçeneklerde bulunmaktadır. Taze kuruyemiş her zaman için ağızda daha hoş bir tat bıraktığı için tüketicilerin en büyük önceliği taze kuruyemiş almak olarak öne çıkmaktadır.

Kuruyemişin taze olup olmadığı çoğu zaman ne yazık ki tüketici tarafından anlaşılamaz. Çünkü basit birkaç işlemden geçirilmesinin ardından kuruyemiş yine eski taze görüntüsünü alabilir. Bu nedenle güvenilir ve sektörde marka değeri oluşturmayı başaran üreticilerden alışveriş yapılması en doğrusu olacaktır. Perakende alımlarda ise satış sirkülasyonu yüksek olan kuruyemiş dükkanları ilk tercihiniz olmalıdır. Çünkü bu mağazalarda ürünler sıklıkla tükendiği için yeni ve taze ürünler raflarda yerini almaktadır.

Kuruyemişin Faydaları

Her kuruyemişin farklı bir faydası bulunmakta olup bu nedenle günlük düzenli tüketimi önerilmektedir. Özellikle de ceviz, fındık, badem ve Antep fıstık gibi kuruyemişler diyetisyenler tarafından oluşturulan beslenme listelerine eklenmekte, yine gelişme çağındaki çocukların zekâ gelişimlerinin desteklenmesi açısından mutlaka yedirilmesi önerilmektedir. Özellikle de ceviz ve fındık içerisinde bulunan yağların beyin gelişimi üzerinden oldukça etkili olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmış durumdadır. Yapılan kuruyemiş ihracatı rakamları incelendiğinde de kuru üzüm, ceviz, fındık ve Antep fıstık ihracatının diğer kuruyemiş türlerine oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu ürünler kavrulmuş kuruyemiş ve kavrulmamış kuruyemiş olmak üzere iki ana kategoride satışa sunulurken fiyatları belirleyen en önemli etken ise ürünlerin kaliteleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?